Stomatologia dziecięca

Prowadzimy kompleksową opiekę stomatologiczną w zakresie profilaktyki i leczenia dzieci i młodzieży. Poświęcamy sporo pracy i uwagi temu, by nasi najmłodsi pacjenci czuli się u nas komfortowo i bezpiecznie. Nasi specjaliści na czele z doktor Aleksandrą Dornowską, Wojewódzkim Konsultantem ds. Stomatologii Dziecięcej, posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Wiemy jak budować zaufanie i pokonywać dziecięce lęki, wiemy co zrobić, by z zalęknionego dzieciaczka zrobić dzielnego pacjenta, i co najważniejsze wiemy jak ważna jest odpowiednio prowadzona opieka stomatologiczna w wieku dziecięcym dla zdrowego uśmiechu już w życiu dorosłym.
Jeśli szukasz placówki, która nie tylko z nazwy jest przyjazna dzieciom, to witaj w domu.

Zobacz film

Przewiń w dół

Dlaczego odpowiednia opieka stomatologiczna jest tak ważna dla Twojego dziecka?

Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się oczywista, ale codzienna praktyka pokazuje, że wokół leczenia zębów mlecznych powstało wiele niebezpiecznych mitów, w konsekwencji których zdrowiem płacą nasze dzieci. Przede wszystkim z całą stanowczością podkreślamy: ZĘBY MLECZNE, NIE TYLKO MOŻNA, ALE I TRZEBA LECZYĆ !!! Brak odpowiedniej opieki stomatologicznej w wieku dziecięcym to większe ryzyko wystąpienia próchnicy już w stałych zębach. Próchnica jest chorobą bakteryjną. Bakterie, które zaatakowały ząb mleczny nie będą miały żadnych moralnych oporów by zaatakować ząb stały.

Kolejną ważną kwestią jest to, że zęby mleczne zaatakowane przez próchnicę i nie leczone bolą. Zaufaj nam na słowo i nie sprawdzaj prawdziwości tej tezy na swoim dziecku. Jeśli ktoś twierdzi inaczej ( a o zgrozo zetknęliśmy się z takimi twierdzeniami) to znaczy, ze brakuje mu podstawowej wiedzy z zakresu anatomii. Koniec kropka. Aby uniknąć bólu związanego z próchnicą, należy regularnie odwiedzać swojego stomatologa. W przypadku dzieci zaleca się wizyty kontrolne raz na 3 miesiące.

Co jako rodzic powinieneś wiedzieć?

Czy zęby mleczne się leczy? Tak!!! Piszemy o tym więcej w punkcie „ dlaczego odpowiednia opieka stomatologiczna jest tak ważna dla Twojego dziecka”.

Kiedy powinno się pójść z dzieckiem do dentysty?
Dziecko powinno być pod stałą kontrolą stomatologa jak tylko zacznie ząbkować. Niestety próchnica potrafi zaatakować, a nieleczona skutecznie zniszczyć zdrowy uśmiech, już u trzylatków. Poza tym z dzieckiem chodzimy do stomatologa nie tylko po to by leczyć, ale także po to by zapobiegać. Dobrym przykładem jest tutaj całkowicie bezbolesny zabieg lakierowania. Polega on na posmarowaniu zębów specjalnym płynem o wysokim stężeniu fluoru.

Jak często muszę chodzić z dzieckiem do dentysty?
Standardowe wizyty kontrolne powinny odbywać się raz na trzy miesiące. Jeśli sytuacja wymaga podjęcia leczenia należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czy dziecko może myć zęby pastą z fluorem?
Nie tylko może, ale i powinno. Spotykamy się ze stwierdzeniami, że fluor jest trucizną. To prawda, pod warunkiem, że dostanie się do organizmu w określonej dawce. Jeśli więc Twoje dziecko zje na kolację dwie tubki pasty, skontaktuj się z lekarzem, jeśli natomiast połknie jej odrobinkę podczas wieczornego czy porannego mycia zębów nie powinno być z tym problemu.

Jak prawidłowo dbać o higienę zębów dziecka?
Zasada podstawowa, zęby należy myć. Codziennie!!! Ważne jest zwłaszcza ich dokładne umycie przed snem. Trzeba pamiętać by po wieczornym myciu nie jeść już ani nie pić niczego (oprócz wody). Nie bójcie się podczas wizyty w gabinecie poprosić lekarza lub higienistkę o instruktaż odpowiedniego szczotkowania zębów. Pamiętajcie też, że mniej więcej do 10 roku życia dziecko uczy się prawidłowych nawyków mycia zębów i potrzebuje w tym Waszej pomocy.

Masz jakieś pytanie?
Napisz do nas kontakt@krainazdrowegousmiechu.pl lub zadzwoń 500 640 770, 609 77 99 77, chętnie pomożemy Ci znaleźć odpowiedź na nurtujące Cię pytania.

Co zrobić gdy Twoje dziecko boi się dentysty?

Z tym pytaniem spotykamy się na co dzień. Dobra wiadomość jest taka, że jest to problem, który jak najbardziej da się rozwiązać. Przede wszystkim trzeba dotrzeć do źródła lęku.

Najczęściej (co nie znaczy, że zawsze) wynika on ze złych doświadczeń w kontaktach ze stomatologiem. Aby go przezwyciężyć należy na nowo zbudować relację, która oparta będzie na wzajemnym zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Może to brzmieć górnolotnie, ale to najprostszy sposób. Ważną rolę odgrywa tu sam lekarz. Nie każdy ma predyspozycje do pracy z dziećmi. Również u nas w klinice dzieci nie są zapisywane do wszystkich lekarzy, ale wyłącznie do tych, którzy odnajdują się w tej niełatwej dziedzinie stomatologii. Wymaga ona bowiem sporo empatii, cierpliwości, ale także... zdecydowania.

Nie ma sensu wmawiać dziecku, że wizyta będzie bezbolesna jeśli wiemy, że ubytek jest spory. Lepiej wówczas wytłumaczyć co się dzieje na przykładzie, które dziecko będzie w stanie zrozumieć. Bardzo dobry przykład to odwołanie do jednego z odcinków serii filmu pt. Było sobie życie. Ta kreskówka na przykładzie wrednych robaków dokarmianych cukrem, którzy założyli kopalnię w zębie pokazuje w zrozumiały dla dziecka sposób proces działania próchnicy. Opis tego do czego służą poszczególne narzędzia stomatologiczne i co tak naprawdę dzieje się podczas leczenia, może też przekazać sam lekarz. Może temu służyć wizyta adaptacyjna podczas któej dziecko będzie wiedziało, że nie przychodzi na leczenie, ale po to by bliżej poznać jak wygląda gabinet.

Dziecko można zmotywować nagrodą za "bycie dzielnym" ale nalezy uważać by z tym nie przesadzić. Wizytę u dentysty należy traktować nie jako coś wyjątkowego, ale jak coś co jest najnormalniejsze w świecie. Stanowczo odradzamy również pytanie dzieci o to czy „otworzą buźkę”. Samo postawienie dziecku możliwości wyboru spowoduje to, że dziecko wybierze niepodjęcie leczenia. Czy ktoś pyta się dziecka stojącego na czerwonym świetle czy ma ochotę wejść na ulicę, albo czy ma ochotę zapiąć pasy w samochodzie? Czy jeśli dziecko jest chore i lekarz zaleca operację to pytamy się dziecka czy ma ochotę na nią pójść? Nie. O pewne rzeczy nie pytamy bo są one oczywiste. Podobnie temat należy przedstawić z wizytą u dentysty.

Jeśli macie Państwo obawy lub pytania to zapraszamy do kontaktu.
Jesteśmy po to by pomóc zarówno Państwu jak i Państwa pociechom.

Korzyści dla Pacjenta

Oto kilka powodów dla których warto rozważyć wybór Krainy Zdrowego Uśmiechu jako placówki stomatologicznej dla swojego dziecka.



  • Doświadczony zespół specjalistów na czele z doktor Aleksandrą Dornowską - Wojewódzkim Konsultantem Stomatologii Dziecięcej
  • Specjalne gabinety dedykowane dzieciom
  • Indywidualne i profesjonalne podejście do najmłodszych pacjentów ( aż trzy Panie doktor z doświadczeniem pracy w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie)
  • Personel pomocniczy przeszkolony pod kątem komunikacji z najmłodszymi pacjentami
  • Plac zabaw (Tęczowy Las)
  • Nowoczesny sprzęt
  • Najlepsza relacja ceny do jakości usług

Zamknij

 

Zamknij

Zamknij